pestikol-logo-white

Obszar LGD

Przedsiębiorstwo stanowi część Lokalnej Grupy Działania, jaką jest
"Brzesko-Oławska Wieś Historyczna". Celem partnerstwa jest promocja okolic gmin:
Lewin Brzeski, Skarbimierz, Olszanka, Grodków i Oława oraz związanych z nimi walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i innych
z obszaru objętego LSR.

Pałac w Łosiowie

Gmina Lewin Brzeski

Kraina jezior, rzek, lasów i pól – gmina Lewin Brzeski obfituje w bogactwo zarówno kulturalne, jak i przyrodnicze. Sławą cieszą się położone na południu Bory Niemodlińskie oraz Stobrawski Park Krajobrazowy w dolinie Nysy Kłodzkiej. Przemierzając Lewin Brzeski można napotkać liczne zabytki takie jak np. ratusz z XIX/XX wieku czy majestatyczny pałac, który od wielu lat pełni funkcję szkoły. Ponadto, do wartych odwiedzenia miejsc w gminie należą, m.in. Pałac w Łosiowie oraz Kościół św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczu.

Gmina Skarbimierz

Gmina Skarbimierz zachwyca przede wszystkim nietuzinkowym charakterem atrakcji. Na jej terenie znajdziemy wiele ciekawych i oryginalnych lokacji, do których należą, m.in: stare lotnisko w Skarbimierzu, powstałe na początku pierwszej wojny światowej, Pałac w Zwanowicach oraz Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. Idealnym miejscem na weekendowy relaks jest zaś wyspa Prędocińska oraz otaczające ją malownicze tereny.

Odra przy wyspie Prędocińskiej

Wieża ciśnień w Olszance

Gmina Olszanka

To właśnie tutaj, w gminie Olszanka, wiedzie żółty szlak turystyczny, który zaprasza przybywających turystów do podziwiania otaczającej natury tego obszaru. W gminie Olszanka spotkamy również ciekawe atrakcje kulturowe, takie jak m.in. liczne pałace – w Janowie, Obórkach i Krzyżowicach, zabytkowe kościoły oraz malowniczą wieżę ciśnień w Olszance.

Gmina Grodków

Na terenie gminy Grodków znajdują się dwa rezerwaty przyrody – Kokorycz i Dębina. W samym Grodkowie na uwagę zasługują zachowane fragmenty murów miejskich z XIV-XVI wieku, a wraz z nimi baszta więzienna z renesansową attyką i bramy – Ziębicka i Lewińska. Latem szczególną popularnością cieszy się Jezioro Głębocko, którego czysta woda i otaczająca, spokojna okolica zachęca do relaksu oraz spotkań z bliskimi. Gmina Grodków bogata jest również w rezydencje pałacowe, do których należą, m.in. Pałac w Sulisławiu, Kopicach, Jędrzejowie oraz Pałac w Osieku.

Pałac w Sulisławiu

Kościół w Marszowicach

Gmina Oława

Gmina Oława naznaczona jest legendą templariuszy. To właśnie tutaj znajduje się ich pierwsza siedziba na ziemiach polskich – XVII-wieczny zespół pałacowy w Oleśnicy Małej. Do kolejnych pałaców na terenie gminy należą zabytkowe budowle w Jakubowicach, Zabardowicach oraz Drzemlikowicach. Na uwagę zasługują elementy małej architektury takie jak np. w Niwniku i Sobocisku. Gmina Oława bogata jest również w lasy i rezerwaty przyrody – Zwierzyniec, Kanigóra i Leśna woda.